Çoğu kişinin hayalini kurduğu bir durum araba sahibi olmaktır. Kişilerin çoğu sahibinden satılık araba alarak araba sahibi olmayı benimser.

Ancak kişiler satılık araba alacakları zaman çoğu kez bankaya başvurmaktadır ve çeşitli finansman oranlarıyla karşılaşmaktadır. Finansman oranı, bir işletmenin ne kadarının iç ne kadarının dış sermaye ile yürütüldüğünün göstergesidir. İyi bir işletmenin finansman oranı genelde birin üzerinde olur.

Bankaların sıfır ve ikinci el araba için belirlediği finansman oranları da farklılaşmaktadır.

Genelde ikinci el araçlar için satış değeri değil kasko değeri hesaba katılır. Bu yüzden arabalar modeline, kullanılma durumuna, fiyatına göre belirli bir müddet finanse edilir. Böylelikle kişiler kolaylıkla sahibinden satılık arabalar alarak araç sahibi olabilir.

Birinci ve İkinci El Arabaların Karşılaştırılması

Çoğu kişi sıfır araba fiyatları nedeniyle ikinci el arabaya rağbet göstermektedir. Çünkü ikinci el araba daha önce kullanıldığı için daha ucuza gelmektedir.

Fiyatlardan ötürü çoğu kişi ikinci el oto tercih eder ama biraz da riske girer. Çünkü daha evvel kullanılan aracın temiz mi olduğu, hacizli mi olduğu, bir arızasının mı olduğu gibi sorular akıllara gelmektedir. Bu nedenle araç alacak kişilerin etraflıca araştırması gerekir.

Gerekli araştırmaları yapan kişiler herhangi bir problemle karşılaşmadan sahibinden otomobil olarak ikinci el arabaları alırsa maddi açıdan kazançlı olur.

Faizsiz Araba Mümkün Müdür

Çoğu kişi almak istedikleri bir şey için kredi çeker ancak sonrasında da yıllarca kredi faiz oranlarıyla uğraşır. Bu gibi durumlarla uğraşmak istemeyenlerin akıllarına faizsiz araba hakkında bazı sorular gelmektedir.

Öncelikle faizsiz taşıt kredisi veren bazı bankalar da bulunmaktadır. Bu bankalar genelde katılım bankacılıklarıdır ve kişilere faiz bindirmeden çeşitli kolaylıklar sağlamaktadır. Ancak bankalar dışında faizsiz olarak insanları ev sahibi yapacak başka yöntemler de bulunur.

Bu yöntemlerden birisi Katılımevim olarak karşımıza çıkar. Bu yöntemle kişiler aylık gelirlerine göre belirli bir müddet boyunca belirli miktarlarda ödemeler yaparlar. Böylelikle hem sanki kira ödüyormuş gibi bir ödemeyle araba sahibi olurlar hem de maddi açıdan çok zorlanmazlar. Ayrıca dini hassasiyetlerin yerine getirilmesi de bu gibi kurumlara olan rağbeti artırır.