Engelli bireylerdeki engellilik durumu doğuştan ya da bir kaza ya da hastalık gibi benzeri durumlar sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bireylerdeki bu engel durumunu belirten engellilik raporları hastaneler tarafından verilmektedir. Engelli bireylerin aldığı bu rapor ile engelli kişi ve yakınları bazı haklara sahip olmaktadırlar. Sosyal devlet ilkesinin bir gereği olarak engelli bireylere sağlanması gerekli olan bazı olanak ve destekler bulunmaktadır. Ancak engellilere faizsiz araba kredisi almak gibi özellikle araç sahibi olmak isteyen engelli bireyler için çok da cazip şartlarda kredi söz konusu olmamaktadır.

Engelliler İçin Faizsiz Kredi Alabilme İmkânları

Kişiler arasında eşitlik ve adaletin sağlanabilmesi için ve herkese eşit düzeyde avantajlar sağlanabilmesi için bazı yardımlar gereklidir. Bu yardımlar farklı şekillerde sunulmaktadır. Bunlar maaş, bakım, tedavi ve eğitim gibi birçok alanda yardımlar olabilmektedir. Engelli insanlar taksitle araba almak için kredi almak istedikleri zaman istenen şartlar arasında kişinin fiziksel engeli olup olmadığını gösteren bir belge istenebilir.

Daha önce bankalarla işlem yapmış olan ve ödemelerini zamanında gerçekleştirmiş olan engelli vatandaşların bankadaki kredi notları yüksek olduğundan kredi alma şansları daha yüksektir. Eğer kredi notu düşük ise de üzerlerinde bulunan mal beyan evraklarıyla gitmeleri sonucu kredi almaları daha kolay olacaktır. Bankalar engelli vatandaşlara pek fazla faizsiz kredi imkânı sunmasa bile yukarıda bahsedilen şartlar, faizsiz taksitle araba alabilmek için faizsiz kredi imkanı sunulduğu zaman faizsiz kredi almayı kolaylaştırabilecek şartlar olabilir.

Engelliler İçin Senetle Araba Alma

Engelliler için araç alım şartları engelli olan kişinin sahip olduğu raporun oranına göre farklılık gösterebilir. Bu rapor oranına göre de peşinatsız araba almak için gerekli şartlar değişkenlik gösterebilmektedir. Engellilerin senetle araba da alabilmesi için faizsiz kredi alabilme şartları çok da kolay değildir. Engellilere faizsiz araba kredisi konusunda engellilere özel faizsiz araba kredisi imkânları bulunmakla birlikte bu konuda engelli bireyin alması gereken rapor yapılması gereken işlemler oldukça yorucu olmaktadır. Bu da engellilerin bu kredilere başvururken bir kez daha düşünmesini sağlamaktadır.