Çoğu insan ikinci el araba da olsa taşıt sahibi olmak ister. Çünkü günümüzde mesafelerin gittikçe uzadığı hesap edilirse araçlar elzemdir.

Ancak hassasiyetlerinden ötürü birtakım insanlar faizsiz araba almak ister. Ayrıca faize girildikten sonra onun artan borçlarını ödeyebilmek de başlı başına bir konudur ve insanları sıkıntıya sokabilir.

Bankaların bir kısmı satılık araba almak isteyen müşterilere faizsiz kredi verir. Bu bankalar şu şekildedir: Albaraka Türk Katılım Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Kuveyttürk Katılım Bankası, Garanti Katılım Bankacılığı, Emlak Katılım Bankacılığı, Ziraat Bankası Katılım Bankacılığı, Vakıf Bank Katılım Bankacılığı.

Faizsiz Araba İçin Başvuru Şartları

Kişilerin almak istedikleri sahibinden satılık arabalar eğer ki faizsiz olacaksa bazı şartları vardır. Gerekli olan bazı evraklar götürüldüğünde kriterler karşılanıyorsa kişiler faizsiz olarak sahibinden satılık araba alabilirler.

Gereken evraklar: Başvuru formu, nüfus cüzdanı, gelir belgesi, sıfır araçlar için fatura, ikinci eller için ruhsat, gerekli hallerde kefil olarak karşımıza çıkar. Kişiler bu evrakları götürdüğünde sıfır veya ikinci el araba sahibi olabilirler.

Faizsiz Araba İçin Diğer Yollar

Birçok kişinin hayalini kurduğu faizsiz araba almanın başka yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yöntemlerin birisi de Katılımevim olarak karşımıza çıkar. Çoğu kişinin benimsediği dini hassasiyetleri de içinde barındıran bu yönteme rağbet oldukça fazladır. Bu yöntemle kişiler taşıt kredisi çekmeye gerek duymadan ve faize girmeden araba sahibi olabilir. Bu yüzden de git gide artan faiz oranlarıyla uğraşmak zorunda kalmazlar.

Herkesin gelirine göre aylık ödeme miktarı ve ödeme süresi belirlenir. Böylelikle taksitle araba alınmış olur. Sanki kira öder gibi bazı ödemeleri belirli bir müddet yaparak insanlar kolayca araba veya ev sahibi olabilirler bu yöntemle.

Hatta bu yöntemle çoğu insana uçuk gelen sıfır araba fiyatları bile karşılanabilir. Çünkü herkesin düzenli olan gelirlerine göre belirli bir müddet ödeme yapmaları gerekir. Eğer ki kişiler sıfır araba istiyorlarsa daha uzun bir süre ödeme yapmak zorunda kalırlar. Ancak yine de bu gibi yöntemler sayesinde kendilerini ekonomik açıdan fazla zorlamamış olurlar ve bunun dışında dini hassasiyetlerine de uygun davranmış olurlar.