Günümüzde bazı insanlar ev veya araba sahibi olurken faizden uzak durmaya çalışmaktadır. Bu nedenle satılık araba alarak araç sahibi almak isteyenler de bu durumları göz önünde bulundurur. Katılım bankacılığının bir kısmı faizsiz araba konusunda çeşitli imkanlar sağlar. Böylelikle kişiler hem ekonomik olarak zorlanmaz hem de dini hassasiyetlere dikkat edilmiş olur.

Faizsiz olarak taşıt kredisi veren bankaların bir kısmı şunlardır: Albaraka Türk, Türkiye Finans, Kuveyt Türk, Vakıf Bank Katılım Bankacılığı. Bu bankalar kişileri sahibinden satılık araba alarak taşıt sahibi yapmak için de belirli kriterleri göz önüne alır.

Öncelikle bu bankaların hizmetinden yararlanarak sahibinden satılık arabalar alarak araç sahibi olmak isteyenlerin bazı evraklar götürmesi gerekir. Başvuru formu, nüfus cüzdanı, gelir belgesi, araç sıfırsa faturası veya ikinci else ruhsat fotokopisi, gerekli hallerde kefil olarak karşımıza çıkan bu evrakların temini kolaydır.

Faiz Arabanın Başka Yolları

Kişilerin çoğu zaman hayalini kurduğu faizsiz araba sahibi olmak artık birçok yöntemle mümkündür. Bu yöntemlerden birisi de Katılımevim olarak karşımıza çıkar.

Katılımevim ile kişiler faizsiz olarak ister birinci el ister ikinci el araba sahibi olabilirler. Kişilerin gelirlerine göre aylık belli bir miktar araba fiyatı karşılanıncaya kadar ödenir. Yani kişiler kira ödüyormuş gibi aylık bazı ödemeler yaparak kolaylıkla ve faize bulaşmadan istedikleri araca sahip olabilirler.

Bu yöntem ile insanların çok pahalı bulduğu sıfır araba fiyatları da karşılanabilir. Çünkü gerekli belgeler götürülüp anlaşma sağlanırsa kişiler aylık belirli ödemeler yaparak kolaylıkla isteklerine kavuşur. Sadece sıfır araba almak isteyenler için daha uzun sürecek ödemelerden bahsedilebilir.

Araba Kiralama Hakkında Bilgi

Her türlü kolaylığa rağmen araba almak için yukarıdaki yöntemleri benimsemeyen ve para biriktirinceye kadar toplu taşımaya razı gelen insanlar vardır. Bu kişiler de ihtiyaç duyduklarında kiralık araba yöntemini benimsemektedir.

Bu kişiler araç kiralama yöntemi ile acil işlerini halletmekte ve onun dışında araba almak için belirli bir süre birikim yapmayı daha mantıklı görmektedirler. Bu şekilde kendilerini garantiye alan ve herhangi bir karışıklıkla uğraşmak istemeyen kişiler acil bir durum olmadığında ise toplu taşıma kullanmaya devam etmektedirler.