Yaşamın en temel ihtiyaçlarından biri olduğu için her birey ev sahibi olmak için çeşitli yol ve yöntemler araştırmaktadır. Ev veya araba almak içi farklı yöntemler vardır. Peşin olarak almak, bankalardan veya katılım bankalarından kredi çekerek almak veya Katılımevim sistemine dahil olmak ev veya araba alma yöntemleridir.  Faiz, İslam dinine göre haramdır. Dini hassasiyeti olan veya yüksek faiz oranlarından dolayı geri ödemeyi fazla yapmak istemeyenler faizsiz ev alma sistemleriyle ilgilenmektedir. Katılımevim faizsizlik ilkesi üzerine kurulmuştur. Faizsiz, peşinatsız, kredisiz ev, araba ve gayrı menkul alma sistemidir.

Katılımevim bir kurumdur ve her kurum gibi kar elde etmektedir. Faizli işlem yapan diğer kurumlar gibi faizden değil katılımcılarından aldığı katılım ücreti ile sağlamaktadır. Katılımevim, katılımcılarından katılım ücretinin dışında dosya masrafı, ek ödeme gibi ekstra ücret talep etmez. Katılım ücreti, katılımcının yararlandığı model, aldığı ev veya arabanın fiyatına göre değişir. Kredi ile ev veya araba alındığında ödenen miktara oranla talep edilen katılım ücreti çok düşüktür. Dileyen katılımcının katılım ücreti taksitlendirilebilir.

Katılımevim Nedir?

Katılımevim; katılımcılarına kendi birikimleri ile faizsiz taksitle araba ve ev alma fırsatı veren bir finans kurumudur. Kurduğu organizasyon ile müşterilerine faizsiz ev alma fırsatı verir. Katılımevim’in birden fazla ev ve araba alma modeli vardır. Ev ve araba alma hayalinde olanlar bu modellerden kendine en uygun olanı seçerek dahil olur. Taksitler halinde ödemelere başlar. Birikim belli bir seviyeye ulaştığında kalan miktar organizasyon tarafından tamamlanır. Kişi tamamlanan miktarla istediği yerden istediği evi veya arabayı satın alır. Geriye kalan taksitleri bitirinceye kadar ev veya araba üzerinde tahdid olur. Taksitler bitince katılımcının üzerine geçirilir. Ödeme koşullarını, peşinatını ve alacağı tutarı katılımcının belirlediği Katılımevim modelleri şunlardır:

 • Rahat Model
 • Hızlı Model
 • Sabit Model
 • Esnek Model

Katılımevim Kimin?

Katılımevim, gayrimenkul sektöründe faizsizlik ilkesiyle çalışan kurumların dev isimlerden biridir. 2018 yılının ortalarında sektörde boy göstermeye başladır. Faizsiz, peşinatsız, vadeli araba ve ev alma fırsatı veren Katılımevim sektördeki diğer isimlerden çok daha yüksek bir rakamla kurulmuştur. Ticaret Sicil Odası verilerine göre Katılımevim, 10.000.000 TL’lik bir sermaye ile kurulmuştur. Sektöre farklılık ve yenilik getiren kurum güvenilirliği ile öncü olmayı hedeflemektedir. Kalitesinden ve modern yapısından ödün vermeden çalışan kurum Tatlısu mahallesinde ilk yolculuğuna başlamıştır. 10 katlı plazada hizmet vermekte olan Katılımevim, her geçen gün hızla büyümektedir. Üye anlayışıyla daima ileriye doğru hareket etmektedir. Sektörde öncü olma yolunda ilerleyen Katılımevim Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Turhan’dır. 2018 yılında kurulmuş olmasına rağmen 2019 yılını 25 şube ile kapatmayı hedeflemektedir.

Katılımevim Yöntemleri

Ev veya araba aldıktan sonra ödemeler için ciddi sıkıntı yaşamayı kimse istemez. Günümüzdeki birçok sistemde maalesef geri ödemelerde sıkıntı yaşanmaktadır. Faize girmek istemediği için katılım bankalarından faizsiz konut kredisi almak bile masraflı olmaktadır. Çünkü faizsiz katılım bankalarında dahi dosya masrafı ve benzeri gereksiz ek ödemeler mevcuttur. Katılımevim, faizsiz, peşinatsız ve kredisiz bir sistemdir. Bayanların altın gününün daha geliştirilerek kurumsallaştırılmış halidir. Katılımevim modelleri kısaca şöyledir;

 • Rahat Model: En fazla talep gören modeldir. Finansın tutarını katılımcının kendi belirleyerek düşük taksitler şeklinde ödediği modeldir. Peşinatsız ev almak için çok güzel bir fırsattır. Noter huzurunda belirlenen kura ile sıra belirleme yapılır. Canlı yayınlanan çekilişlerde ilk aylarda ev sahibi olma fırsatı verilir. İsmi en sonlara kalanların teslimatları en son yapılmaz. Daha erken tarihte ev sahibi olmaları sağlanır. Rahat model ile ilk sıralarda ev ve araba sahibi olan çok sayıda katılımcı vardır. Rahat modelde katılımcı alacağı evin fiyatına, aylık ödeyeceği miktara göre taksit sayısını kendi belirlemektedir.
 • Hızlı Model: Kredi, peşinat ve faiz külfeti altında ezilmeden sırayla finans alınan modeldir. Alacağı evin veya arabanın fiyatını kendi belirleyerek düşük taksitlerle ödeme yapar. Hızlı modelde yapılan kampanyalar sayesinde katılımcılar son ayı beklemeden ev veya araba sahibi olur. Rahat modelin hızlandırılmış hali olan Hızlı Model’de katılımcılar aylık ödemelerini kendi belirledikleri dönemde artırarak daha kısa sürede ödemelerini bitirirler. Böylece evlerini veya arabalarını daha erken teslim alma kampanyalarına dahil olabilirler. Peşinat verip vermemek katılımcının inisiyatifine bırakılır.
 • Sabit Model: Aylık ödemeler ile birikim yapan katılımcı, taksitlerinin yarısına geldiğinde kalan miktar Katılımevim tarafından tamamlanır. Kişiye teslim edilir. Kalan miktar taksitler şeklinde ödenmeye devam edilir. Ev almak için güzel bir modeldir. Bu modelde kura uygulaması yoktur. Sabit modelde aylık ödemelerini katılımcı kendi belirler. Araba 20 ile 60 ay arasında değişen taksitle, ev 60 ile 240 arasında değişen taksitlerle alınır.
 • Esnek Model: Bu modelle ev veya araba satın almak için katılımcı aylık ödemelerini yaparak birikimine başlar. Aylık miktar belli değildir. Kişi kazancına göre her ay farklı miktarlarda ödeme yapar. İmkanı olan ara ödemeler yaparak faizsiz ev ve araba alma fırsatı elde edilir. Toplam taksitlerin yarısına ulaşıldığında kalan kısım Katılımevim tarafından katılımcıya teslim edilir. Bütün miktarı teslim alan katılımcı evini veya arabasını satın alır. Geriye kalan taksitlerini ödemeye devam eder. Kura uygulaması olmayan bu modelde taksit sayısı ev ve arabaya göre değişir. Ev 60 ile 240 arası taksitle, araba ise 20 ile 60 ay arası taksitle alınır. Kişi ara ödemeler yaparsa veya peşinat ödemesi durumunda daha erken ev veya araba sahibi olabilir.

Katılımevim Katılım Şartları Nedir?

Yeni katılımcının Katılıevim modellerinden birine dahil olarak taksitle, peşinatsız, faizsiz, kira öder gibi ev veya araba alabilmesi için çok fazla belge istenmemektedir. Katılımevim şartları;

 • Bodro, aylık gelir gibi bir belge istenmez. Sadece nüfus cüzdanının olması yeterlidir.
 • Katılımcı, satın alacağı ev veya arabayı belirledikten sonra taksitlendirme ve ödeme şekli belirlenir. Belirlemeler yapıldıktan sonra bunlar yazılı sözleşme haline getirilir. Sözleşme metni herkesin anlayabileceği sade, kısa ve kolay anlaşılır bir dille yazılır.
 • Katılımevim’de, kira yardımı, faiz, vade, dosya masrafı gibi ek ödemeler yoktur. Katılımcılar sadece ev veya arabanın değerine bağlı olarak hesaplanan katılım ücretini ödemek zorundadırlar. Katılım ücreti diğer faizli ve faizsiz kurumlardan alınan kredilere göre oldukça düşüktür.
 • Teslimat olmadan, birikim döneminde katılımcı istediğinde ayrılabilir.
 • Ödemelere başladığı halde devam etmek istemeyenlere ödediği taksitler eksiksiz geri verilir. Fakat katılım ücreti verilmez.
 • Teslimat olmadan önce birikim döneminde katılımcı zorlandığı ayı erteleyebilir. Ertelemede herhangi faiz veya vade farkı uygulanmaz.
 • Daha erken tarihte faizsiz ev sahibi olmak isteyen peşinat ödemelidir. Ödenen peşinat aynı zamanda taksit miktarını da azaltacaktır.

Katılımevim Örnek Hesaplaması

Katılımevim’de 4 farklı model bulunmaktadır. Her modelin kendine özel şartları ve ödeme planı vardır. Bir örnek ile Katılımevim’den nasıl faizsiz ev kredisi almadan konut sahibi olunabileceğinin hesabını yapalım;

Hiç peşinatı olmayan bir üye düşünelim. 150 TL değerinde bir ev almak istesin. Aylık ödeyebileceği miktar 1.500 TL olsun. Bu kişi 100 ay taksit ödeyecek demektir. Vade sayısı dikkate alınarak 100 kişilik gruba dahil edilir. Her ay 1500 TL öder. Katılım ücretinin dışında ekstra bir ödeme söz konusu olmaz. Faizli bankalardan alınan konut kredilerinde en düşün faiz oranı günümüzde %0,99’dur. Bu faiz oranına ilave dosya masrafı, işlem ücreti gibi ekstra ödemeler alınarak evin geri ödemesi iki katına çıkar. Faizsiz finans kurumlarından alınan kredilerde kar oranı %1,26 civarındadır. Katılımevim sitemi, faizli ve faizsiz konut kredilerine göre oldukça hesaplıdır.

Katılımevim Araba

Araba, büyük şehir yaşantısının vazgeçilmez parçalarından biridir. Senetle araba almak veya diğer faizli yöntemlerin ödemeleri çok zor olduğundan çoğunluk Katılımevim’i tercih etmektedir. Taksitle ve faizsiz yöntemle araba ihtiyacı karşılanmaktadır. Peşinatsız, taksitle ve faizsiz Katılımevim aracılığı ile araba alabilmek için kişi önce alacağı araca ve fiyatına karar verir. Ardından peşinat olarak ne kadar verebileceği veya ara ödeme yapıp yapamayacağına karar vermelidir. Aylık ödemelerini belirledikten sonra kurumun sistemine dahil olur. Katılım bedeli alınacak aracın miktarına göre değişir. Kişi, kendi belirlediği aylık miktarı ödeyerek çekilişe katılır. Kısa süre içinde araç sahibi olur.

Katılımevim Şubeler

Merkez şubesi Ümraniye Tatlısu Mahallesinde bulunan Katılımevim’in an itibariyle toplam 15 şubesi vardır. Şubeleri;

 • Merkez Şube
 • Ümraniye
 • Bağcılar
 • Gaziantep
 • Bursa
 • Konya
 • Kayseri
 • Kocaeli
 • Adana
 • Mersin
 • Ankara
 • İzmir
 • Samsun
 • Diyarbakır
 • Elazığ