Konut kredisi alırken hangi sigortalar zorunlu olduğı konut sahibi olmak isteyen kişilerin en fazla araştırdığı konulardan biridir. Kişilerin günümüz koşullarında en büyük hayallerinden biri kiradan kurtulmak ve kendi evlerine sahip olmaktır. Ev sahibi olmak için en fazla tercih edilen yöntemler arasında banka kredileri gelmektedir. Konut kredisi için müşterilerin başvurusu yeterli değildir. Hem kişilerin,  hem de satın alınacak konutun bazı şartlara uygun olması gerekmektedir.

Öncelikle taksitle ev alma yöntemlerinin başında gelen bankalar bu hizmeti sunarken, müşterinin belirli bir gelir düzeyine sahip olmasını beklenmektedir. Bunun yanında farklı kredilerin olmaması ve daha önceki ödemelerin düzenli olmasına dikkat edilmektedir.  Üst yaş sınırı bankaya göre değişse de 70-75 yaş üstü ile 18 yaşa altı müşteri için ev kredisi verilmemektedir. Bununla birlikte evin yaşı ve durumu da kredinin çıkması için diğer önemli etkenlerdir.

Konut Kredisi Alırken Hangi Yöntemler Tercih Edilmektedir?

Kişilerin ev almak için seçtiği yöntemlerin arasında kişilere oldukça cazip gelen faiz ve peşinatı zorunlu olmayan sistem de bulunmaktadır. Faizsiz ev satın almak isteyen kişilerin tercihi olan bu firmaların dezavantajı ise kura usulü olduğu için eve yerleşme zamanının belirsizliğidir. Peşinatsız ev almak isteyen kişilerin daha çok ilgi gösterdiği bu sistem aracılığıyla ev satın almak ise tamamen tercih meselesidir.

Ayrıca konutların temelden satın alınmasına olanak sağlayan firmalar da kredisiz ev sahibi olmak isteyenler için bir diğer ev sahibi olma yöntemidir. Peşinatını kişinin belirlediği bu yöntemde senetle ev bedeli ödenmektedir. Bu tarz inşaat firmalarının güvenilir olmasına dikkat edilmeli ve belirlenen zamanda teslimatın sağlanması için yazılı belge tanzim edilmelidir. Ancak tüm bu yöntemlerin arasında şartlar uygun ise en rahat ve güvenilir olan banka ev kredisidir.

Konut Kredisi Alırken Hangi Sigortalar Zorunlu Olan ve Olmayan Sigortalar Nelerdir?

Bankalardan ev kredisi kullandırılırken bazı sigortaların yapılması talep edilmektedir.  Bunlar; zorunlu deprem sigortası yani dask, konut sigortası, hayat sigortası ve ferdi kaza sigortasıdır. Dask dışında diğer sigortaların yapılması zorunlu değildir. Bunun için banka hiç bir şekilde kişileri zorlayamaz. Ancak bu sigortaların yaptırılması halinde, kredi faiz oranı ve masraflarda indirim uygulayarak kişilere psikolojik baskı uygulanabilmektedir.

Özellikle zorunlu kılınan dask sayesinde, olası bir deprem anında konutun uğradığı tüm zararlar karşılanmaktadır. Evin konumuna ve yapı durumuna göre belirlenen miktar ile konutun brüt metrekaresi çarpılarak dask bedeli belirlenmektedir. Konut sigortası ise yangın, su baskını, hırsızlık gibi olaylara karşı bankanın kredi vadesi bitene kadar yaptırdığı sigortadır. Kira öder gibi küçük taksitlerle ev almak isteyen kişiler için hayat sigortası ve ferdi kaza sigortası da zorunlu olmayan sigortalardır. Bu da konut kredisi alırken hangi sigortalar zorunlu konusuna açıklık getirmektedir.