Birçok insanın hayatta en çok istediği şeyin başında araba sahibi olmak gerekmektedir. Kişilerin gitmek istedikleri yere özgürce kendi araçları ile gitmeleri oldukça büyük bir avantajdır. Günümüzün kalabalıklaşan nüfusunda da artık insanlar toplu taşıma araçları kullanmak yerine araba kullanmayı tercih ediyorlar. Araba almanın birkaç tane yöntemi bulunuyor. Parası olanlar peşin olarak alma yoluna gidiyorlar. Kredi veren bankalar aracılığı ile araba almak da bütçesi olmayanlar için bir yöntem. Ama bu ikisi dışında bir diğer alternatif ise kredisiz araba adı verilen yöntem. Ülkemizde son zamanlarda yaşanan gelişmeler ve gelinen nokta itibarıyla, çok sayıda faizsiz araba veren kuruluş ortaya çıkmıştır. Lakin kişiler ellerinde nakit yokken ya da az bir miktar para varken böyle bir yönteme başvuracak ise mutlaka çok iyi araştırmalı ve öyle karar vermelidir.Aksi halde ne yazık ki dolandırılma vb. durumlar ile karşılaşma durumları mevcuttur.

Kredisiz Araba Alma Yöntemleri

Günümüz itibariyle kredisiz araba almak isteyenlerin karşısına çıkan ilk yöntem elbette banka kredisiz araba almaktır. Burada kişiler herhangi bir bankaya başvurmadan araba alma yoluna gitmektedir. Zaten bankalar faizsiz bile olsa kredi verir iken çok düşük de olsa kişilerden aldıkları paranın daha üstünde bir rakam istemektedirler.

Burada bir diğer yöntem ise araba satan merkezlerden ikinci el taksitle araba alınmasıdır. Ama burada da adından da anlaşılacağı üzere ilk el yani 0 değil, ikinci el araba alınabilmektedir. Alınan aracın toplam değeri aylık taksitlere bölünerek ödenmektedir.

Bu noktada senetle araba alınması bir diğer yöntemdir. Nadiren de olsa tüm bu uygulamalarda kefilsiz araç sahibi olma olanağı mevcuttur. Ama kimi kurumlar karşısındakinin durumuna bakarak kefil isteyebilmektedir.

Kredisiz Araba Almak İçin Yapılabilecekler

Kredisiz araba isteyenler öncelikle bu alanda hizmet veren her türlü kurumu en ince ayrıntısına kadar araştırmalıdır. Referanslarına bakmalıdır. Sonrasında bizzat gidip, yüz yüze görüşerek nasıl bir araç istediğini, ödeme koşullarını, karşılıklı yapılacak olan sözleşmenin şartlarını öğrenmelidir. Tüm bunlardan sonra da kafasında herhangi bir soru işareti kalmaz ise hayalindeki arabayı almalıdır.