Büyük şehirlerde araç gerekli olduğundan bankalardan alınan taşıt kredisi araba sahibi olmak için güzel seçenekler sunmaktadır. Taşıt kredisi sadece sıfır araçlar için değildir. Aynı zamanda ikinci el araç alırken de kredi alınabilir. İkinci el için kredi alırken banka bazı konulara dikkat etmektedir. 2.el araca kredi çekilecekse arabanın yaşının en fazla 5 olması gerekir.

Sıfır veya 2.el araba için kredi çekerken bankaların müşterisinden istediği bazı koşullar vardır. Bu koşulları yerine getirenlere araç kredisi verilir. Koşullar arasında kredi notu çok önemlidir. Kredi notu düşük olanlar veya kara listede olanların kredi alması mümkün değildir. Kredi almadan önce bankaların sunduğu fırsatlar iyi değerlendirilmelidir. Araç kredisi hesaplama neticesinde alınacak bankaya karar verilmelidir.

Araç Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Bankaların sunduğu fırsatları araştırırken bankaların resmi sitelerinde veya diğer sitelerde bulunan taşıt kredisi hesaplama aracı kullanılarak ortalama bir plana ulaşılabilir. Araçlarla yapılan hesaplamada net bir sonuç elde edilmez. Fakat ortalama bir şey çıkacağından kişinin bütçe hesaplamasına yardımcı olur. Bankalar sıfır arabaların satış değerinin %70 ila %90’ını kredi olarak vermektedir.

İkinci el araçlarda arabanın yaşı ve bazı özellikleri dikkate alınarak kasko değerinin %60 ila %80’nini kredi olarak verir. Kredi oranı bankadan bankaya değişmektedir. Geri kalan miktarın peşin olarak verilmesi gerekir. Katılımevim araç alım hizmetlerinde bu tür sınırlandırmalar ve peşinat söz konusu değildir. Bankalardan alınacak kredilerin vadeleri değişmektedir. Kişinin durumuna göre vade sayısı en fazla 60 aya çıkarılır. En uygun araç kredisi veren bankanın vade sayısına da dikkat edilmelidir.

En Uygun Taşıt Kredisi Veren Banka Hangisidir?

Ülkemizdeki nerdeyse bütün bankalar taşıt kredisi vermektedir. Fakat bankaların bazılarının faiz oranı düşükken bazılarının ki çok yüksektir. Krediyi almadan önce faiz oranlarını hesaba katmak gerekir. Yüksek faiz oranı alınan kredinin geri ödemesini çok yükseltebilmektedir. Banka kredi verirken müşterisinin gelirini de dikkate alır.

Hangi bankanın daha uygun kredi verdiğine karar vermek için bankanın uzmanıyla görüşmek en doğrusu olacaktır. Çünkü bankalar bazen kampanyalar düzenlemektedir. Düzenlenen kampanyalar sayesinde normalden çok daha uygun fırsatlarla araç kredisi çekmeniz mümkün olacaktır. Araç kredisi şartları, kampanyalarda olabildiğinde esnetilerek avantajları artırılmaktadır.