Taşıt almak istediğimizde paramız yeterli gelmezse banka kredileri bize destek olmaktadır. Araç kredisi çekerek arabamızı satın alırız. Kredi çekmek için gerekli şartlarımız oluştuğunda banka gerekli parayı çabucak bize vermektedir. Alacağımız aracın borcu bitene kadar bizim değil, bankanın sayılmaktadır. Bu nedenle ödeyebileceğimiz miktarı çok iyi belirlememiz gerekmektedir. Alacağımız araç ipotekli ya da rehin olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Araç kredisi hesaplama yapılırken, kişinin ödeyebileceği tutar üzerinden hesaplama yapılır. Bu ödenecek tutara göre, anapara ve faiz oranı bulunur. Müşterinin kaç aylık kredi ödeyeceği ve miktarı hesaplanır. Kredi çekildiğinde vade uzadıkça faiz oranı artmaktadır. Bu sebeple mümkün olduğunca kısa vadeli kredi çekmek daha avantajlı olmaktadır.

Taşıt Kredisi ile ilgili detaylar

Alacağımız araç, 0 bir araç ise, o aracın %70’i oranında kredi çekebilme imkânımız vardır. Eğer alacağımız araç 2.el bir araç ise, bankaların 2. el taşıt kredisi verirken araçların yaşıyla ilgili şartları vardır. Bazı bankalar 5 yaş üzeri taşıtlara kredi vermezken, bazı bankalar ise bunu daha yukarıya taşımışlardır. Bu işlemler bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir.

Taşıt kredisi hesaplama aracı çekeceğimiz kredinin faizi ve vade süresi hesaplamada yardımcı olacaktır.  Bize en uygun ödeme vadesi hangisiyse onu seçmeliyiz. Araç kredisi faiz oranı, sigorta gideri, diğer maliyetler göz önünde bulundurulmalıdır. Araç kredisinin ödenmesi süresince aracımız bankanın ipoteği altında olduğu için satma gibi durumlarda, bankanın onayı gerekmektedir. 2. el araç kredisi genellikle daha az miktarda olduğu için müşteriyi zorlamamaktadır.

Kredi Çekmek mi Çekmemek mi?

Kredi bize paraya sıkıştığımız anda ilaç gibi gelmektedir. Ev, taşıt, ihtiyaç kredisi adı altında kredi çeşitlerinden mutlaka birine ihtiyaç duyarız. Araç alacaksak örneğin; En uygun araç kredisini çekmek isteriz. Ödeme güçlüğü çekmeyeceksek, rahatlıkla kredi çekebiliriz. Araç kredisi faiz oranları düştüğünde kredi çekmek daha isabetlidir.

Araç kredisi ya da hangi kredi olursa olsun, bir mal alacaksak, elimizde bir miktar peşinatımızın olması daha az meblağ kredi çekmemizi ve daha az borçlanmamızı sağlayacaktır. Bir mala bir işe sahip olmak istiyorsak, şartlar buna uygunsa tabii ki kredi çekebiliriz. Araç kredisi şartları diğerlerinden biraz daha farklıdır.