Hızla artan nüfus yoğunluğu ve toplu taşım araçlarının yetersiz kalışı, insanları araç sahibi olmaya ve bunun için de bankalardan araç kredisi başvurusunda bulunmaya yönlendirmiştir. Bir çok insan, iş saatlerinde yoğun olarak yaşanan toplu taşım araçlarından muzdarip olmaktadır. Son zamanlarda kadınların iş hayatında fazlaca yer alması da özel araç sahibi olma ihtiyacını fazlalaştırmıştır.

Günümüz koşullarında sıfır ya da ikinci el araçları peşin alma imkanı bulunmamaktadır. Bunun için bankalar ya galeriler ile anlaşmakta ya da doğrudan kişilere taşıt kredisi seçenekleri sunmaktadır. Her ikisinde de uygun faiz avantajları olduğu söylenmekte ancak, müşteri için bu seçenek oldukça dezavantajlı olmaktadır.

Taşıt Kredisi Başvurusunda Kabul Edilen Belgeler Nelerdir?

Araç sahibi olmak isteyen kişilerin bankaya kredi için başvuru yapmadan önce bilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle kişi, bankaların sunduğu faiz oranlarını araştırmalı ve en uygun araç kredisi sunan bankayı tespit etmelidir. Daha sonra bankanın istediği şartlara uyup uyulmadığına dikkat edilmelidir.

Banka, kişilerin belirli ve düzenli bir gelire sahip olmasını ön koşul olarak sunar. Zira banka, önce kendisini güvence altına almak ister. Genel olarak maaşını kendisinden alan müşterilerine öncelik tanımaktadır. Ayrıca gelir belgesinde icra olmaması gerekmektedir. Bunun haricinde, kendi bankasından ya da diğer bankalardan almış olduğu kredileri var ise, bunların ödeme miktarı ile çekeceği taşıt kredisinin miktarının gelirinin 1/3’ünü geçmemesi gerekmektedir.

Bankaların bir diğer dikkat ettiği nokta ise, satın alınacak aracın yaşıdır. Beş yaş üstü araçlara hemen hemen tüm bankalar kredi vermemektedir. Sıfır ve beş yaş altı araçlara ise en fazla banka kredisi ile %80’i karşılanmakta, kalan %20’lik tutar ise müşteriden peşin olarak istenmektedir.

Taşıt Kredisiz Araç Sahibi Olmak Mümkün mü?

Bankalara başvuru yapan, ancak araç kredisi şartları uymadığı için başvurusu geri çevrilen kişiler için farklı bir alternatif olarak Kaılımevim bulunmaktadır. Katılımevim, yıllardır bir çok kişiyi hayalindeki araca kavuşturmaktadır. Bunun için, bankaların istediği gelir belgesine ihtiyaç duyulmamaktadır. Faizsiz, peşinatsız ve küçük taksitlerle istediğiniz araca sahip olmak için Katılımevim ailesine katılmanız yeterlidir.