Her kişinin hayali ve amacı farklıdır. Ancak bazı hayaller ortaktır. Kendine ait bir evi olmasını herkes ister. Bir ev sahibi olmak günümüz şartlarında çok kolay olmamaktadır. Orta ve dar gelirli kişiler için TOKİ projeler hazırlamaktır. Böylelikle ev sahibi olmak isteyen kişilere imkan sunulmaktadır. Belirlenen şartlara uyan ve TOKİ kura sonucunda adı çıkan kişiler konut sahibi olmaktadır.

TOKİ sonuçları ilan edildikten sonra sözleşme imzalanarak taksit ödemeleri başlamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken çok önemli bir nokta bulunmaktadır. TOKİ çekiliş sonucunda sahip olmaya kazandığınız evi kiraya veremezsiniz ve borç ödemesi tamamlamadan satamazsınız. Eğer evi kiraya verirseniz ve sizin ya da ailenizin orada ikamet etmediğiniz anlaşılırsa sözleşme feshedilmektedir ve evden çıkmanız için tahliye işlemleri başlamaktadır. TOKİ başvuru sonucunda sahip olduğunuz evde borç bitene ikamet etme zorunluluğu bulunmaktadır. Ancak bazı özel durumlarda bu evlerde kiraya verilmektedir.

TOKİ Evlerini Kiraya Verebilme Şartları Nelerdir?

TOKİ’ de proje hazırlanırken konutların bir kısmı dar gelirli vatandaşlar, Gaziler, şehit yakınları ve dul olan kişilere ayrılmaktadır. Projede yapılacak konutların bir kısmı ise standart konut projesi olarak satışa sunulmaktadır.

TOKİ’ den ev sahibi olurken dar gelirliler için mi yoksa standart konutlardan alınacağına dikkat edilmelidir. Eğer sahibi olmak istediğiniz evi standart konutlardan biri ise kiraya verebilirsiniz. 3+1 konutlarda ise kiraya verebilme durumu Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın inisiyatifin de bulunmaktadır. Kurum tarafından izin verilmesi halinde evinizi kiraya verebilirsiniz.  Belli durumlarda konut kiraya verilse de borç bitene kadar satamazsınız. Dar gelir grubundan ev sahibi olmuş iseniz borç ödemesi tamamlandıktan sonra kiraya verebilirsiniz.

TOKİ Sözleşmesinin Feshedildiği Durumlar Nelerdir?

TOKİ’ ye başvurdunuz ve TOKİ evleri içinden bir tanesine sahip olmaya hak kazandınız. Bu konutlar dar gelirli olup uygun fiyatlara ev sahibi olmaları için yapılmaktadır. Sadece evin kiraya verilmesi halinde değil TOKİ uzmanları zaman zaman ev sahiplerini kontrol etmektedir. Eğer bu kontroller sırasında evin boş olması, bedelsiz dahi olsa başka bir kişinin oturması halinde imzalanan sözleşme feshedilmektedir.