Türkiye’nin en kalabalık şehri olan İstanbul, her yıl diğer illerden göç almaktadır. Bu artan nüfus ile birlikte çarpık kentleşmenin önüne geçmek ve ayrıca vatandaşlar için ev alma koşullarını kolaylaştırarak onları ev sahibi yapan TOKİ 2019 yılında da İstanbul için birçok yeni proje geliştirmiş ve uygulamıştır. Pendik, Bahçeşehir, Üsküdar ve daha birçok ilçedeki vatandaşlar için projeler yapılmaktadır.

TOKİ İstanbul şehrinde hemen her dönem çok sayıda farklı projeye imzasını attığı için bu kentte yaşayan vatandaşlar oldukça avantajlı bir şekilde ev sahibi olabiliyor.  Bunun için kısa bir araştırma yaparak; size en uygun olan TOKİ seçeneğini değerlendirmeniz yeterli oluyor.

TOKİ 2019 İstanbul Projeleri

İstanbul Esenler de TOKİ, 353 yeni konut proje ihalelerini 2019 yılının şubat, mart, haziran ve ağustos aylarında gerçekleştirmiştir. TOKİ alt yapı düzenleme ve sosyal konut projesi son ihaleyi ise aralık ayında gerçekleştirecektir. İstanbul’da 2023 yılına kadar toplamda 1milyondan fazla TOKİ evleri yapılması planlanmaktadır. Bu proje kapsamında da Esenler 2. Etapta 353 konut projesi yer almaktadır.

2018 yılında TOKİ, İstanbul Kayaşehir’de 862, Silivri’de 1352, Şile’de 103 yeni konut projesi gerçekleştirilmiş ve TOKİ kura ile ev sahibi olacak kişiler belirlenmiştir. Talep toplama ile İstanbul Başakşehir, Ayazma’ya toplu konut projesi yapılmış ve TOKİ çekiliş 2019 Temmuz ayında gerçekleştirilmiştir. Aynı ay içerisinde yapılan kuralarda Tuzla TOKİ proje konutları ve Hoşdere proje konutları da hak sahiplerini bulmuştur.

İstanbul TOKİ Konutları

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2019 yılı Kasım ayında yaptığı açıklamaya göre son 10 yılda toplamda 540 bin 926 tane konut üretmiş ve bu konutların 106 bin 297 konutu İstanbul’da yapılmıştır. Alt gelir, orta gelir, emekli ve diğer kategorilerde ki vatandaşlar bu sayede ev sahibi olmuşlardır. TOKİ başvuru için kişilerin en az 1 senedir İstanbul’da ikamet ediyor olmaları gerekmektedir. Kuralar gerçekleştirildiği an TOKİ sonuçları web sitesinden veya canlı yayından anında öğrenilebilir. İstanbul’un dört bir tarafında yapılan projeler ile vatandaşlar rahatlıkla ev sahibi olmaktadırlar.