2019 yılında TOKİ, İstanbul’da yüzlerce projeye imza attı. Küçükçekmece, Bahçeşehir, İkitelli, Tuzla, Kozyatağı, Ümraniye, Pendik, Çatalca, Üsküdar, Avcılar gibi bölgelerde başta TOKİ evleri olmak üzere sosyal donatı, alt yapı ve çevre düzenlemelerini içeren projeler başlandı. Bu projelerin bir kısmı Toplu Konut İdaresi tarafından bir kısmı ise iştirakçi şirketler tarafından yürütülmekte.

TOKİ, birçok projeye imza atıyor olsa da gündeme en fazla alt gelir düzeyine yönelik yaptığı sosyal konutlarile gelmekte. TOKİ, sadece konut inşaatı yapmıyor, konutların alt yapı çalışmalarını, çevre düzenlemesini ve projelerin yer aldığı bölgelere sosyal donatılar da yapıyor. İş merkezleri, kültür merkezleri, sağlık ocağı, cami, okul, spor salonu, parklar da yaparak planlı kentleşmeyi gerçekleştiriyor.

İstanbul TOKİ Başvuruları

Dar gelirliler için uygun fiyata, uzun vadelerde, uygun taksitlerle ev sahibi olma imkânı sunan TOKİ, İstanbul ili için bu yıl yüzlerce sosyal konutu hizmete sundu. Önümüzdeki yıllarda binlerce konut projesi için çalışmalar devam ediyor. İstanbul TOKİ başvuru için en az bir yıldır bu kentte ikamet etmeniz gerekiyor. Şehit yakını, gazi, dul ve yetim kategorisinde başvuru yapacakların en az üç yıldır İstanbul’da ikamet ediyor olması gerekmekte.

İstanbul TOKİ kura sistemine dâhil olmak isteyenlerin gelir sınırı 6000 TL olarak uygulanıyor. Sözleşme imzalama aşamasında gelirinizi, ikametinizi belgelemek zorundasınız. Gerekli görüldüğü takdirde sizden ek belgelerde talep edilebilir. TOKİ kura sonuçlarının katılımcı vatandaşlar bakımından son derece heyecanlı anlara şahit olduğu biliniyor. Bu kurada adları çıkan vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olabilme adına önemli avantajlara da sahip oldukları biliniyor.

İstanbul TOKİ Sonuçları

İstanbul TOKİ konutları için başvurular tamamlandıktan sonra belirlenen tarihlerde, halka açık olarak TOKİ çekiliş işlemleri yapılmaktadır. Öncelikle kontenjan belirlenen kategoriler için çekiliş yapılmaktadır. Daha sonra diğer başvuru sahipleri için çekiliş yapılıyor. TOKİ sonuçları online olarak duyurulmaktadır. Talep toplama kura sonuçlarına ulaşmak için resmi internet sayfasını kullanabilirsiniz. Başvuru sahibi kimlik numarasını girerek sonuçları görebilir. Ülkemizin önemli değerlerinden birisi olan TOKİ, her geçen gün çok sayıda vatandaşı konut sahibi yapıyor.