Günümüz yaşam koşulları insanları kira öderken sıkıntıya düşürmektedir. Herkes bir an önce kendine ait bir ev sahibi olabilmek için çaba harcamakta ve bu çok uzun yıllarını ve emeklerini almaktadır. 1999 İstanbul Depremi sonrası depreme dayanıklı olması öngörülerek, dar ve orta gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapmak için yola çıkan TOKİ; konut projeleriyle durmaksızın çalışmaktadır. TOKİ evleri satışlarında bütün iller arasında en çok rağbet İstanbul iline olmaktadır.  İstanbul’da konut fiyatlarının yüksek oluşu, nispeten daha ucuz olan TOKİ evlerini cazip hale getirmektedir.

TOKİ İstanbul taksit fiyatı; en düşükten en yükseğe doğru alıcının bütçesine göre sıralanmıştır. İstanbul da fiyatların diğer illere göre daha fazla olma sebebi,  rağbet görmesi ve katılımın fazla olmasıyla ilgilidir. TOKİ İstanbul kentine özel olarak çok sayıda farklı projeye imzasını atıyor.

 TOKİ Başvuru Şartları

  TOKİ başvurusu yapan vatandaşta aranan şartlar arasında bulunan;  kişinin aile efradı üzerine kayıtlı bir konutun bulunmaması, daha önce TOKİ’den ev ya da kredi almış olmaması şartı kaldırılmıştır. Yeni projelerden konut satın almak isteyecek vatandaşlar için şartlar daha esnek hale getirilmiştir. Yeni projelerin rağbet görmesinin bir başka sebebi de bu olmuştur.

Katılımın fazla olması ile TOKİ kura usulüne gitmektedir. Kura yöntemi katılımcıların haklarının yenmemesi içindir. TOKİ evleri devlet güvencesiyle yapıldığı için, vatandaş gönül rahatlığıyla alıcı olmaktadır. İstanbul’da bazı projeler, öncelikli katılım sıralaması avantajına göre kuraya başvurulmadan satılmıştır. Bu tür satış usulüne Açık Satış Usulü denmektedir.

TOKİ Sonuçları

 Özellikle İstanbul ilinde rağbet gören ve heyecanla beklenen TOKİ çekilişlerinin sonuçları, TOKİ resmi sayfasında yayınlanmaktadır. Yayınlanan sonuç listesinde ismi olan vatandaşların, sözleşmelerini imzalamalarıyla; taksit süresi ve taksit tutarı belirlenir. Ödemeler, takip eden ayda başlamaktadır.

Kurada ismi çıkmayan vatandaş, ödediği parayı bir sorunla karşılaşmaksızın geri alabilmektedir. TOKİ kura sonuçlarının açıklanması sonrasında artık taksitle ev alabilmek ayrıcalığının yaşanılmasının vakti gelmiş denilebilir. Zira bu aşamadan sonra aylık taksitler halinde evinizin parasını ödeyerek ev sahibi olabilmeniz mümkün hale gelecektir.