TOKİ konut projeleri ile gayrimenkul satışlarında yıl sonuna kadar canlanması bekleniyor. İstanbul’daki konut fiyatlarının artması ile TOKİ projelerine olan ilgi her geçen gün artıyor. İstanbul’un bazı ilçelerinde belli mahallelerde, konutlar açık kura sistemi ile gerçekleşiyor. Başlatılan TOKİ dar gelirliler için yapılacak proje kapsamında, başvuru bedeli yatırılarak yeterli sayıya ulaşılması halinde ihale işlemleri başlatılarak konutların ilk adımı atılmış olur.

İnşaat aşamasına gelen konutların fiyatları belirlenerek her konutun bedeline göre satış sözleşmesi imzalanır. Bundan sonra kura çekimine kadar geçen sürede vatandaşlara taksitleri ödemek kalır. TOKİ evleri dar gelirli vatandaşlar için ev sahibi olmalarını kolaylaştırmasının yanında, çevre düzenlemesi bitmiş olarak yaptığı binaları hizmete sunar. TOKİ bünyesinde yer alan projelerin zamanında teslim edilmesi ve bu projelerin uygun maliyetli bir şekilde yansıtılması; bu kurum aracılığıyla ev satın almak isteyenlerin sayısını da hızlı bir şekilde arttırmaktadır.

TOKİ ile İstanbul’da Ev Sahibi Olmak

İstanbul kozmopolit bir şehir olması dolayısıyla vatandaşların ev ihtiyacını karşılamakta zorluk yaşanan bir yerdir.Ev sahibi olamamış vatandaşlar, TOKİ başvuru seçenekleri arasından kendilerine uyan projeleri seçerek başlarını sokacak yeni bir ev alma imkânı bulurlar. İstanbul da ev kirası vermek, zorlaşan hayat şartlarında insanların belini büken bir masraftır. Hem geçim derdi hem de kira dar gelirli aileler için oldukça yıpratıcı bir süreçtir. Başvuru şartlarını tamamlayarak gerekli belgeleri teslim edenler TOKİ kura sonucunu beklemeye başlarlar. Başvuru bedelleri nüfus yoğunluğuna göre hesaplanır. İstanbul projelerinin taksitlendirmeleri yapıldıktan sonra her yıl Ocak ve Temmuz aylarında enflasyon oranı baz alınarak artış yapılır.

TOKİ İstanbul Projelerinde Ödeme Olanakları

İlk taksit sözleşmenin yapıldığı 4. aydan itibaren başlatılır. TOKİ çekiliş sonucuna göre seçtiğiniz ev hayaliniz olmaktan çıkarak sizin olur. TOKİ’nin resmi sayfasında, TOKİ sonuçları hakkında kapsamlı bilgiye sahip olabilirsiniz. 2019 yılının sonuna kadar açıklanması beklenen İstanbul projeleri ile başvuran vatandaşların evlerine kavuşmaları bekleniyor. Sonuçlar açıklandığında listede adı yer almayan vatandaşlar, başvuru öncesinde ödedikleri tutarı geri alabiliyorlar.