Dar gelirli ailelerin ev sahibi yapılması için devlet tarafından geliştirilen çözümleri hayata geçiren Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ülkemizin dört bir yanında olduğu gibi İstanbul’da da hizmet vermektedir. TOKİ İstanbul Projeleri ile her yıl on binlerce dar gelirli aile ev sahibi yapılmaktadır. Böylece ülkemizde her kesimden vatandaşımızın ev sahibi olabileceği gösterilmektedir.

TOKİ tarafından sunulan bu evlerin ücretleri piyasada bulunan evlere göre daha uygun olmaktadır. Ayrıca TOKİ evleri ödeme planı daha esnek ve kira öder gibi uygun rakamlarla gerçekleştirilmektedir. Böylece dar gelirli ailelerin ev sahibi olması sağlanmaktadır. TOKİ’nin sağlamış olduğu bu uygun ve cazip ev fırsatlarından yararlanmak için birtakım koşullar aranmaktadır.

Başakşehir-Hoşdere TOKİ projesi kapsamında 337 konut inşa edilecek ve bunların 169 tanesi 2+1 olacak. 2+1 ve 3+1 daireler için %10 ve %20 lik peşinatlarla vade sayısı 120 ve 180 ay arasında belirleniyor. TOKİ projeleri hakkında detaylı bilgi edinmek elbette ki beraberinde önemli kazanımları da getiriyor. Bu sayede kira öder gibi taksitle ev satın almak mümkün olabildiği gibi uygun fiyat koşullarında da ev sahibi olmak mümkün oluyor.

TOKİ İstanbul Konutları Başvurusu

TOKİ tarafından sunulan bu fırsatlarla ev sahibi olmak için bazı şartlar istenmektedir. TOKİ başvuru süreçlerine başlanması için öncelikle talep edilen şartların sağlanması gerekmektedir. Bu kapsamda TOKİ İstanbul Projeleri başvuru şartları;

  • Başvuru yapılacak ilçede en az 1 yıldır yaşandığını belgelemek
  • Daha önce TOKİ ile ev sahibi olmamış olmak
  • Üzerinde herhangi bir tapu bulunmaması
  • Aylık hane gelirinin 4500 TL altında olması gerekmektedir.

Belirtilen şartları sağlayan kişilerin başvurusu kabul edilecek olup TOKİ kura sistemine kayıtları gerçekleştirilecektir. Böylece TOKİ İstanbul projesine kaydınız gerçekleşmiş olacaktır. Sonrasında projenin tamamlanması ve sonuçların açıklanması beklenecektir.

TOKİ İstanbul Konut Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

TOKİ projelerine başvuruları kabul edilenler TOKİ çekiliş sistemine dahil edilerek sonuç bekleme aşamasına geçeceklerdir. Sonuçlar TOKİ takvimine göre açıklanacak olup belirtilen tarihlerde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kuraya katılmaya hak kazananlara TOKİ tarafından gerekli bilgilendirme yapılmaktadır. TOKİ sonuçları için yapılacak olan çekilişe kurada bulunanlar katılabilmekle internet ve haber sitelerinden de sonuçlar duyurulmaktadır.