Dar gelirli vatandaşlar için uygun fiyata ev sahibi olma yolunu açan TOKİ 2019 yılı itibariyle İstanbul’da yeni projeler için yola çıktı. İstanbul’da kira öder gibi taksitlerle ucuza ev almak için TOKİ evleri projelerine büyük talep oldu. 2019 yılı başında Silivri-Alipaşa, Başakşehir-Kayabaşı, Başakşehir-Ayazma, Başakşehir-Hoşdere ve Tuzla-Aydınlı’da olmak üzere toplam 5 projeye TOKİ tarafından start verildi. TOKİ başvuru şartlarını sağlayan vatandaşların iligili bankalara giderek başvurmak istediği proje ve eve göre gerekli tutarı yatırarak başvuru oluşturması gerekiyor. Tutar 3+1 evler için 1.000, 2+1 evler için ise 500 lira olarak belirlendi.

TOKİ İstanbul 2019 Konut Projeleri ve Detayları

Başakşehir-Kayabaşı projesi kapsamında satışa çıkan konut sayısı toplamda 4 bin 467 adet. Konutlar 2+1 ve 3+1 tipinde yapılacak ve 2 bin 129 tanesi 3+1 olacak. Bu proje sayesinde ayda 793 lira taksitle ev sahibi olma imkanı olacak. Ödeme planına göre tutarın belli bir kısmını peşinat olarak vermek gerekiyor. Bu tutar 2+1 daireler için %12, 3+1 daireler içinse %20 olarak belirlendi.

Başakşehir-Ayazma’da yapılacak konut sayısı ise 311 olara belirlendi. Ayda 793 lira taksitle ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için yapılan bu evlerin 200 tanesi 2+1 olarak yapıldı. Peşinat tutarlarına göre vade sayısını azaltmak mümkün. Böylece çok avantajlı bir şekilde ev sahibi olabilmek mümkün oluyor.

Tuzla-Aydınlı’da 663 lira taksitle 500 konut yapılacak. 250 adet 3+1 olacak. Ödeme planı diğer projelere benzer şekilde peşinat yüzdelerine göre belirlenecek. Böylece kolay bir şekilde TOKİ aracılığıyla ev sahibi olabilirsiniz.

TOKİ Başvuru Sonuçları

Proje kapsamında inşa edilecek olan 6 bin 300 konut için yapılan başvuruların ardından TOKİ kura sistemi ile evler sahibini bulacak. Gerekli başvuru şartlarını sağlayan ve evraklarını eksiksiz bir şekilde ibraz eden vatandaşlar arasında yapılacak TOKİ çekiliş için heyecanlı bir bekleyiş olacak. Kira öder gibi uygun taksitler ve uzun süren vade seçenekleriyle avantajlı ev sahibi olmak isteyen vatandaşlar için ise TOKİ sonuçları kurumun kendi internet sitesinden öğrenilebilecek.