Ülkemizde konut yapımının en önemli noktası, yaşanan depremler olmuştur. İlk olarak 1924 yılında Erzurum’da yaşanan depremle devletin, yapı sektörüne ve imar faaliyetlerine destek olması amacıyla kuruluşlar kurulmasına karar verilmiştir.1930 da çıkarılan Belediyeler Kanunu ile kamunun dayanıklı konut yapımı hedeflenmiştir.17 Ağustos 1999 da yaşanan Marmara depremiyle kamunun konut yapımındaki işlev ve eksiklikleri tekrar gündem konusu olmuştur. Bu amaçla TOKİ’nin kurulmasına karar verilmiştir. Ve böylelikle TOKİ evleri birçok aileye yuva olmuştur.

TOKİ’nin Yurtiçi ve Yurtdışı Görevleri

Proje geliştirmek, dar ve orta gelirli vatandaşların konut ihtiyacını karşılamak, konut sektörüyle ilgili şirketler ve kuruluşlar kurmak alanda çalışanları desteklemek, doğal afet meydana gelen bölgelerde alt yapı kurup konut inşa etmek ve desteklemek TOKİ’nin başlıca görev ve sorumluluklarıdır.

İstanbul’da TOKİ 2019 Projeleri

Bilindiği gibi İstanbul da Türkiye deprem bölgelerimiz arasındadır. Bu yüzden İstanbul’un belli bölgelerinde de TOKİ evleri üzerine konutlaştırmaya gidilmiştir. Böylece şehirde çok sayıda farklı ilçede de etkili bir şekilde TOKİ konutlarının yapılmaya başladığını da söylemek mümkün olmaktadır.

TOKİ İstanbul projeleri alt gelirli ailelerinde ev sahibi olmasına olanak sağlamaktadır. Yapımına başlanan TOKİ evleri 3+1 ve 2+1 olmak üzere projelendirilmiştir. Proje Silivri, Tuzla, Başak şehir başta olmak üzere 6 yerde yapılacak ve daha sonra alan genişletilerek devam edecektir. Şimdiden TOKİ başvuru şartları araştırılmaya başlanırken, TOKİ çekilişinin nasıl yapılacağı da merak konusu olmuştur.

TOKİ Başvuru ve Sonuçları

TOKİ evlerinde başvuru önceliği Şehit aileleri ve emeklilere verilmektedir. TOKİ başvurusu için en az 1 yıl projenin yapılacak olduğu şehir de yaşanma şartı vardır. 2+1 konutlar için 25 yaşını, 3+1 konutlar için 18 yaşını tamamlama şartı vardır. Başvuru süreci sona erdikten sonra TOKİ çekiliş tarihleri resmi sitede yayınlanır. Belirtilen yerde ve saatte TOKİ kuraları çekilir. Çıkan vatandaşlarımız çok düşük bir taksitli ödeme imkanıyla ev sahibi olmuş olurlar. Vatandaşlar daha sonradan resmi sitede yayınlanacak olan TOKİ sonuçları listesinden de isimlerinin olup olmadığını öğrenebilirler.