Trafik sigortası olan bir araca sahip kişilerin, araç kredisi kullanma talepleri olumlu yönde değerlendirilir. Trafik sigortası, oluşan kaza sonrasında sizi teminat altına alan ve diğer araçlarda meydana gelen hasarı karşılayan zorunlu bir sigorta türüdür. Kazada zararın karşılanması amacıyla, sigortalı araç sahibinin masrafları sigorta şirketi tarafından karşılanır.

Trafik sigortası, taşıt sahipleri tarafından kasko ile sıklıkla karıştırılır. Kasko, kendi aracınıza yönelik yapılan hasar kaybını karşılarken, trafik sigortası karşı taraftaki aracın zararını karşılar. Katılımevim imkanlarıyla alacağınız kredilerde, gelir beyanı ve kredi notu belirleyici olan ilk şartlardandır. Araç Kredisi şartları arasında ilk aranan nitelik kişinin düzenli bir işe sahip olmasıdır.

Araç Kredisi Kullanmak İçin Trafik Sigortasının Zorunluluğu

Eğer düzenli bir işiniz olmasa bile gelirinizin olduğunu beyan ederek kredi kullanabilirsiniz. Kredi kullanımında, trafik sigortasının olması gerekiyor. Trafik sigortası, karayolları tarafından yapılması öngörülen ve bütün araçların yapması zorunlu olan bir sigorta çeşididir. Zaten trafik sigortası olmayan bir aracın trafiğe çıkması yasaktır. Herhangi bir çevirme sırasında,  aracınız bağlanarak ceza ödeme ve trafikten men edilme gibi yükümlülükleriniz ortaya çıkar.

Bu durumda trafik sigortası olmadan araç kredisi kullanmak, katılım evimin inisiyatifine kalmış bir durumdur. Eğer aracı alacak olan kişinin düzenli gelir elde edecek bir işi varsa, kredi kullanmasına hiç bir sıkıntı olmaz. Burada önemli olan, yeni alınacak arabadan ziyade 2. El araç kredisi kullanmanın daha doğru olacağıdır.

Trafik Sigortası Yaptırma Zorunluluğu

Ayrıca trafik sigortası, araçlarını muayeneye götürmek isteyenler için de yapılması zorunlu olan bir uygulamadır. Trafik sigortası yaptırmayan hiç bir araç trafiğe çıkamaz. Karayolları kanununa göre belirlenen kurallar çerçevesinde, yollarda giden bütün araçların zorunlu trafik sigortasını yaptırmaları gerekir. En uygun araç kredisi için gerekli olan kriterlere sahip olan kişiler, trafik sigortası da yaptırarak gönül rahatlığıyla araba kullanmanın keyfine varırlar.

Sizde trafikte sıkıntı yaşamadan araç kullanmak isterseniz, karayollarının belirlediği kurallara uyarak daha güvenli bir şekilde seyahat edebilirsiniz. Katılım evim finansman desteği sayesinde, hayalinizdeki araca uygun taksitlerle sahip olabilirsiniz. Alacağınız araç kredisi sizi küçük ödemelerle araba sahibi olmaya bir adım daha yaklaştırır.