Ev almak için müracaat etmiş olduğumuz bankalar sözde bizlere cazip faiz oranları sunuyorlar. Ama hesaplama yaptığımızda; yine taksit miktarı yüksek ve yine çektiğimiz miktarın iki katını bankaya ödemek zorunda kalıyoruz. Faiz oranları ne kadar düşük olursa olsun, yıllar boyunca her ay yüksek oranda taksit ödemek insanlara oldukça zor geliyor. Ev sahibi olmak için başka yollar da var.

Bunlardan bir tanesi hem faiz ödemeden hem de taksitle ödeyerek ev alma seçeneğidir. Bu durumda kişiler Katılımevim sistemine üye oluyorlar. Her ay bir kişi çekilişle ev sahibi oluyor ve insanlar taksitlerini ödemeye devam ediyorlar. Katılım ücretinden başka hiçbir şekilde artı ücret talep edilmiyor ve kişiler istediği yerdeki, istediği miktardaki evi alabilme seçeneğine sahip oluyorlar. İki seçenekten hangisi size uygun geldi? Bir düşünün bakalım.

Ev Almak İçin Başka Seçenekler Var Mı?

Hayalinizde yaşattığınız ev sahibi olma isteğinizi gerçek hayata taşımak istediğinizde önünüze birkaç seçenek çıkar. Bu seçeneklerden hangisi size uygunsa onu gerçekleştirmek istersiniz. Bazı müteahhit firmalar belli bir peşinat aldıktan sonra kalan miktarı banka faiz oranında hesaplayarak kişileri senetle ev sahibi yapıyorlar. İnsanlar aldıkları dairede otururken yıllarca yüklü bir borcun altına giriyorlar.

Aslında buradaki durumda bankadan farklı değil. Müteahhit firma kişilere faiz oranını belirleyerek, onların kendilerine borçlanmasını sağlıyor. Bu seçeneklerden başka; dar gelirli kişilere devletin sunduğu bazı konutlar var, eğer aranılan özellikler sizinkine uygunsa müracaat ederek ev sahibi olma ihtimaliniz bulunmaktadır.

En Kolay Ev Sahibi Olabilmenin Yolu

Yukarıdaki ihtimallerden hangisinin size yakın olduğunu düşünerek karar verebilirsiniz. Yüksek faiz ödeyerek bankaya yıllarca borçlanmak mı? Yoksa hiç faiz ödemeden anaparayı yıllarca taksitlendirmek mi? Bu ihtimallerden başka bir yol daha var. O da para biriktirerek ev almak. Zor olan hatta hayali bile olmayan bu ihtimali düşünmeden yola devam edin.

Kişiler kendi bütçelerini düşünerek faizsiz ev seçeneği üzerinde oldukça fazla durmaktadırlar. Bankalar alacakları faizleri kişilere ilk iki yılda ödetip; anaparayı da ilerideki yıllarda taksitlendirdiklerini biliyor muydunuz? Böylelikle ne oluyor? Borcunuzu erken kapatsanız bile faizinizi mecburen ödemiş oluyorsunuz.